„Egy gyűjtemény – három helyszín” – A Böhm-gyűjtemény első állomása Tihanyban

Képzőművészeti kiállítás

2024. január 19. - február 28.

„Egy gyűjtemény – három helyszín” – A Böhm-gyűjtemény első állomása Tihanyban

A Böhm-gyűjtemény különböző helyszíneken, rövid időbeli egymásutániságban rendezett három kiállításon lesz látható újra Magyarországon. A bemutatók különlegessége,
hogy a válogatás egy része mindhárom térben megjelenik, de mindig más további művek mellett. Így a változatosság mellett nemcsak újabb és újabb kontextusba helyeződnek
az egyes műalkotások, a gyűjtemény újabb súlypontjai jelölődnek meg, hanem még
több értelmezhetőségre, összehasonlítások és különbözőségek megvilágítására
is lehetőség nyílik.


A Böhm-gyűjtemény a klasszikus modern mellett kortárs sík- és plasztikai műalkotásokat foglal magában: a magyarországi alkotók művei mellett egy klasszikus modern erdélyi anyag és egy modern németországi anyag is részét alkotja (amelyek alkotóinak egy része Magyarországról és kelet-európai országokból származó művész).


Böhm József (Josef Böhm) – szüleitől örökölt hagyományt követve – 1997 óta tekinti magát műgyűjtőnek, és érdeklődésének középpontjába fokozatosan került a konstrukti- vista művészet. Így a három kiállítás az ehhez tartozó képzőművészeti alkotásokra helyezi a hangsúlyt, legyenek azok akár geometrikus vagy lírai absztrakt vagy ú. n. konkrét művek, akár az irányzatok határait átlépő festmények, rajzok, szobrok; ugyanakkor – mindezzel összhangban – a modern más irányzatainak alkotásai is helyet kapnak a kiállításokon, így a tihanyi kiállításon is.

Kiállításmegnyitó | 2024. január 19. | Fotó: Petrovics Miklós

A tihanyi kiállítótérben látható festmények és szobrok Böhm József orvos műgyűjtő gyűjteményéből válogatott képzőművészeti alkotások. Keletkezésüket tekintve megközelítően az utóbbi évtizedekben készült, tehát modern és kortárs művek. Alkotói megformálásukban absztrakt és figurális művek egyaránt találhatóak közöttük, tematikailag több alkotói megközelítés szerint történt a válogatás:
a geometrikus absztrakt alkotások, közöttük némelyik a „hard edge” (ú. n. „kemény él”) stílusát követi, de vannak lírai absztraktnak nevezhető alkotások is. Egy másik csoport – amelyek a hosszú falon láthatóak – az írás és a betű, mint festészeti formaalkotó elem és motívum témáját járja körül. A három leválasztott térben három különböző alkotótól különböző formai- és színmegoldással, másféle anyaghasználattal készült plasztikáit helyeztük el, amelyek egymással és a festményekkel is harmonikus egységet alkotnak.

A festmények és a szobrok is vonalvezetésükkel, színeikkel, különleges formáikkal csendes meditáció kiindulópontjaként is nézhetőek.


Káli kultúrtér

Híreink: