2023. szeptember 1 - 29.
A Száz Szász – Szász Endre és a Hollóházi kerámia című iparművészeti kiállítás 2023. szeptember 1. és 29. között került megrendezésre a Káli Fecske Galériában, a Káli Kultúrtér által rendezett Őszi-téli képzőművészeti tárlat keretében.
Rendező: Hollóházi Porcelánmanufaktúra
A salföldi Káli Fecske Galériában kiállított, Szász Endre által tervezett és készített porcelánok – pontosan 100 darab Szász porcelán – ebben a formában először került kiállításra. Voltak közötte egyedi darabok, amelyek sorozatgyártásba sosem kerültek, s olyanok is, amelyek limitált szériájuk miatt igen ritkák és értékesek.
A kiállított öt maszk alapját egy-egy váza jelenti, amelynek íves (hasas) formájából egy acéldróttal vágták ki a később díszített tárgyat. Motívumaiban felfedezhetők konstruktivista elemek, amelyek azonban az afrikai törzsek motívumait jelenítik meg.
A tizenként váza gazdag ornamensei jól mutatják Szász vonzódását a színekhez, vonalakhoz és nemesfémekhez. A hatalmas vázáik dekorálása korántsem volt egyszerű. Végleges díszeiket többszöri égetés során nyerték el.
A nyolcvanhárom tányér a művész nyitottságát, művészetének sokszínűségét, érdeklődésének szinte határtalan voltát reprezentálják. A geometrikus, különböző színekkel játszó formavariánsok mellett láthatóak a szürrealisztikusnak ható, sokak által Boticellit és Modiglianit felidéző képek a hosszú nyakú, keskeny arcú és vállú női portrékkal, amelyek Szász fantáziavilágában születtek. Egy külön sorozatot jelentenek a kiállításon látható azok a tányérok, amelyek a legközelebb állnak a később populárissá váló Szász-porcelánok dekorálásához. A rézkarcszerű technika egyedi jelenséget hozott a modernkori magas tűzű porcelánok világába.
Szász Endre (1926, Csíkszereda – 2003, Mosdós) Munkácsy-díjas festő, grafikus, az Egri csillagok látványtervezője, porcelánfestő, már 1960-ban hatszáz könyv illusztrációját jegyezte. Sokszínű alkotói egyéniségét 20 éven keresztül Kanadában és Amerikában kamatoztatta, visszatérte után, az 1980-as években Hollóházán alakított ki saját stúdiót. Rézkarc-szerű, egyedi technikája újításként jelent meg a modernkori, magas tüzű porcelánok világában.
A kiállítást megnyitotta:
L. Simon László – a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója
Várhegyi Attila – a Hollóházi Porcelánmanufaktúra Kft. ügyvezetője